Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Kontakt
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Walther P-99 AS - w opinii użytkownika PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marcin   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 17:48

Galeria Alfacharlie.pl      Na prośbę kolegi Zbyszka przedstawię parę spostrzeżeń i uwag które mi się nasunęły w trakcie użytkowania pistoletu Walther P-99.

     Walther P–99 jest ładną nowoczesną konstrukcją ze szkieletem polimerowym , a jednocześnie bronią prostą i funkcjonalną . Posiada małą ilość elementów wystających poza obrys pistoletu co gwarantuje szybkie i bezpieczne wydobycie jej z kabury. Głównymi czynnikami wpływającymi na szybkość oddania pierwszego strzału jest  ergonomiczny chwyt z możliwością regulacji(wymiany nakładek chwytu), który powoduje właściwe ułożenie broni w dłoni strzelającego. Brak bezpiecznika zewnętrznego również przemawia na korzyść  tej broni, ponieważ strzelający nie koncentruje się na czynnościach manualnych czyli, jej odbezpieczeniu, tylko po wyjęciu i przeładowaniu oddaje strzał , a po minięciu zagrożenia zwalnia iglice bijnika w przednie położenie mając możliwość oddania strzału z samo-napinania. Wszystkie te zalety mogą być zniweczone przez zastosowanie nieodpowiedniej kabury, która spowoduje znaczne opóźnienie dobycia albo wręcz  uniemożliwi użycie broni. Więc sam pistolet bez odpowiedniej kabury jest bezużyteczny.
     Następną z zalet przy obsłudze  P–99 jest funkcjonalna dźwignia zwalniająca zamek   z tylnego położenia. Jest  praktyczna i można z powodzeniem obsługiwać ją ręką dominującą trzymającą pistolet jak i rękę słabszą. 
Alfacharlie.pl      Dźwignia zatrzasku magazynka została umieszczona obustronnie w dolnej części kabłąku, co jest  dobrym rozwiązaniem umożliwiającym wymianę magazynka palcem wskazującym lub kciukiem . Pod warunkiem, że ma się dużą dłoń. Po wciśnięciu dźwigni magazynek sam wylatuje z gniazda co w Glocku stanowi  czasami utrudnienie.
     Dźwignie służące do rozkładania pistoletu są poręczne i łatwo dostępne i nie ma problemu ze ściągnięciem zamka ze szkieletu broni . Proste powierzchnie oraz prostota pistoletu powodują jego szybkie czyszczenie i dostęp do wszystkich części metalowych wymagających okresowych konserwacji. Ponieważ nie jednokrotnie widziałem jak brudny pistolet zaczął strzelać serią, to dbałość o jego niezawodność i sprawność jest rzeczą bezdyskusyjną. 
     Wskaźnik napięcia bijnika w tylnej części zamka nie ma praktycznego zastosowania i jest bezużyteczny, ponieważ daje nam tylko wskazówki czy bijnik jest napięty. Natomiast nic nie mówi o obecności naboju w komorze nabojowej. Wskaźnik, który to sygnalizuje znajduje się na wyciągu ale jest tak mało widoczny, że trzeba się przyglądać by stwierdzić czy nabój jest w środku czy nie. Jak chcemy sobie pooglądać pistolety to trzeba się wybrać do dobrego sklepu z bronią a nie robić to na ulicy ostrząc wzrok nie na celu czy tarczy tylko na kolorze wyciągu.
     Gniazdo magazynka w dolnej części rękojeści jest zbyt kanciaste i małe co utrudnia szybką wymianę magazynka. Język spustowy jest  w miarę dobrze wyprofilowany co powoduje ułożenie palca na spuście w jednym  miejscu.
Alfacharlie.pl      Jeśli chodzi o tak zwany antystresowy mechanizm spustowy to jest to  niewątpliwie jedna  z największych wad tej broni. Szybkość i celność oddania pierwszego strzału z tym spustem jest trudna. Dobrze wyszkolony strzelec wyczuje i wybierze  przed oddaniem pierwszego strzału luz antystresowego spustu w pierwszym etapie jego wyciskania. Ale pistolet ten został skonstruowany dla wszystkich użytkowników bez względu na stopień wyszkolenia a oddanie pierwszego strzału po pokonaniu 14 mm drogi spustu spowoduje zerwanie strzału co może doprowadzić do  jeszcze większego stresu.
     Magazynek zawiera 15szt. amunicji co jest wystarczającą ilością do kilkusekundowego prowadzenia ognia  w strzelectwie obronnym. Zewnętrzna oksyda broni jest dobrze wykonana nie jest podatna na korozję i wycieranie jak w przypadku CZ. Problemem dla niektórych użytkowników stanowią przyrządy celownicze, to znaczy ich wypadanie. Moim zdaniem to nie do końca zależy od złego fabrycznego wykonania tego elementu, tylko od kultury użytkowania broni .Będąc nowym, świeżo upieczonym użytkownikiem tego pistoletu na trzecim treningu strzeliłem do tarczy olimpijskiej 97 pkt  na 100 oczywiście na dystansie 25m co świadczy o tym, że pistolet jest bardzo celny, jednakże do strzelań dynamicznych go nie polecam.

Marcin

Poprawiony: niedziela, 30 września 2012 10:54