Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Księgozbiór
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

  •  Darek S.
        tel. (91) 460-13-18


  •  Tadeusz M.
        tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

  •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Webmaster :

    •     Piotr W.   e-mail
Pistolety CZ 75 i CZ SP-01 w roli broni sportowej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 17:53

Galeria Alfacharlie.pl      Wśród broni popularnej i chętnie używanej przez strzelców IPSC poczesne miejsce zajmują pistolety Českiej Zbrojovki. Sztandarowe wyroby to rodzina pistoletów CZ 75, od standardowego CZ 75B poprzez CZ 75BD, CZ 85B Combat, modele kompaktowe do specjalnie skonstruowanych dla strzelców IPSC modeli CZ 75 Champion, CZ 75 Standard IPSC i CZ 75 Modified.

     W tym artykule omówię wersje podstawowe tj. bojowe wykorzystywane do strzelań w klasie fabrycznej i standardowej. CZ 75B to bojowy pistolet sporych rozmiarów, waga ok. 1 kg, lufa 120 mm klasycznie gwintowana, magazynek 15 lub 16 nabojowy, stałe przyrządy celownicze z trzema plamkami na muszce i szczerbince ułatwiające szybkie zgrywanie i prowadzenie celnego ognia. Bezpiecznik umożliwia zabezpieczenie broni z nabojem w komorze i napiętym kurkiem. CZ 75B to dobry pistolet do strzelań w klasie standardowej pod warunkiem dokonania pewnych zmian. Przyrządy celownicze, mimo że są dobrze widoczne, wielu strzelców wymienia na regulowane. Nasi handlowcy zbytnio nas nie rozpieszczają i trudno je nabyć na naszym rynku, na szczęście w Niemczech i w Czechach wybór jest dużo większy. Wielu strzelców wymienia oryginalne okładziny chwytu na ergonomiczne amerykańskiej firmy Houge, lub zakłada gumowe nakładki firmy Uncle Mike's. Aby uchronić magazynki przed uszkodzeniem podczas ich wyrzucania na twarde podłoże należy zakupić denka do magazynków z grubej gumy lub polimeru. Należy również zdemontować sprężynę przytrzymującą zwolniony magazynek, który wysuwa się o kilka centymetrów. W strzelectwie praktycznym wskazane jest, aby po zwolnieniu magazynek był wyrzucany z chwytu. Wymiana przycisku zwalniacza magazynka i zwalniacza zamka na większe, znacznie ułatwia manipulowanie bronią. Po dokonaniu owych modyfikacji dysponujemy bardzo dobrym pistoletem do klasy standard w kategorii "minor" (9mm). Niemiecka firma Höpner&Schumman oferuje (za ok. 65 €) kaburę z kydex'u "Seec3" idealnie dopasowaną do tego pistoletu.
Alfacharlie.pl      Pistolet CZ 75BD, który różni się od 75B brakiem bezpiecznika, wyposażony jest w zwalniacz kurka. Z uwagi na to, że w klasie fabrycznej pierwszy strzała należy oddać z samonapinania, jest to bardzo dobre rozwiązanie gwarantujące bezpieczne zwolnienie kurka po przeładowaniu. W modelu 75B kurek należy zwolnić językiem spustowym, jednocześnie go przytrzymując. CZ 75BD to idealna broń w klasie fabrycznej. Model CZ 85B Combat fabrycznie wyposażony jest w regulowane przyrządy celownicze włoskiej firmy LPA i powiększony przycisk zwalniacza magazynka (po zwolnieniu magazynek wypada z chwytu). Zwalniacz zamka i bezpiecznik są zdublowane (obustronne), co ma duże znaczenie dla strzelców leworęcznych, a praworęcznym w niczym nie przeszkadza. Jedyną sensowną modyfikacją jest wymiana okładzin i denek magazynków. Model ten jest nieco droższy od standardowego CZ 75D czy DA, nie mniej w ostatecznym rozrachunku nie wydamy dużo więcej i nie będziemy mieli problemów z zakupem części do udoskonalania naszego pistoletu. Należy podkreślić, że produkty Ceskiej Zbrojovki są znacznie tańsze od Tanfoglio, Glocka, HK czy SigSauer'a.
     Pistolety są celne i wygodne w użyciu. Ponad dwudziestoletnie doświadczenie w zastosowaniach bojowych i sportowych wyrobiło czeskiemu producentowi sporą renomę. Czyszczenie cezety nie jest może tak wygodne jak Glocka czy HK, ale nie sprawia poważniejszych problemów, a jedynie bruzdowanej lufie należy poświęcić nieco więcej uwagi. Podczas eksploatacji należy liczyć się z możliwością uszkodzeń mechanicznych zwalniacza zamka, który jest jednocześnie ryglem służącym do rozkładania pistoletu. Zdarzają się także pęknięcia sprężynek i żerdzi sprężyny oporopowrotnej lufy, która choć dobrze wykonana nie jest tak żywotna jak poligonalne lufy Hecklera czy Glocka.
Alfacharlie.pl     Rodzinę pistoletów  CZ 75  w ostatnich latach rozszerzyły modele SP-01 , w kilku modyfikacjach.  SP-01 charakteryzuje się  zmieniona sylwetką . Wydłużono szkielet, który posiada integralną szynę  montażową . Zamek w tym modelu prowadzony jest  na całej swojej długości, Zwiększono pojemność magazynka do 18 nabojów. Muszka i szczerbina posiada trytowe kropki ułatwiające celowanie . Wyglądem bardziej przypomina linie CZ 97B niż 75-tki. Modyfikacja modelu SP-01 Tactical polega na tym ,że zamiast bezpiecznika posiada zwalniacz napiętego kurka. Najnowsza wersja to SP-01  Shadow , która dedykowana jest strzelcom praktycznym IPSC. Pistolet wyposażono w korytkowy celownik,  światłowodową muszkę. Usunięto samoczynną blokadę iglicy w celu poprawienia i wygładzenia pracy spustu. Pistolet poprawiano przy wydatnej pomocy  Adama Tyca strzelca fabrycznego Ceskiej Zbrojovki, obecnego Mistrza Swiata IPSC w klasie pistoletu fabrycznego. Pistolety CZ 75 oraz SP-01 są bronią o szerokim zastosowaniu ,  jako broń służbowa, wojskowa ,sportowa. Do samoobrony i skrytego noszenia przez cywilnych użytkowników moim zdaniem , zbytnio się nie nadaje .Jest to broń ciężka i spora w wymiarach. Fabryka produkuje pomniejszone pistolety klasy compact czy subcompact, które spełniają kryteria broni do skrytego noszenia  i zapewniają odpowiednią siłę ognia ,magazynki mieszczą 13-14 nabojów 9 mm Para. Rodzinę pistoletów CZ75 uzupełnia  małokalibrowy  „Kadet”. Szkielet pozostawiono bez zmian, zamek jest dwuczęściowy ze stałą lufą na nabój .22 Lr / 5.6 x 15 /.W standardowym magazynku zamontowano wkładkę o pojemności 10 nabojów. Pistolet wyposażono w celownik mikrometryczny regulowany w pionie i poziomie. Pistolet zachowuje przyzwoita  celność. Przeznaczenie tej broni to szkolenie i sport ,oczywiście w rekreacyjnym wydaniu. Ceska Zbrojovka produkuje również adapter  na naboje 22 Lr do pistoletu bojowego, w komplecie jest zamek z lufą oraz dwa magazynki. Pistolety CZ były  i są używane w Polsce, w zastosowaniach bojowych i sportowych. Straciły trochę na popularności na korzyść Glocka. Są pistoletami stosunkowo tanimi, ceny porównywalne z Glockiem  a znacznie tańsze od Walthera , Hecklera, Beretty czy Sig Sauera. Nie posiadają wielu wad , są przyjazne użytkownikowi i cieszą oko klasycznym wyglądem .Ponad kilogram czystej stali to dla  ortodoksów którzy się brzydzą polimerem to gratka niesamowita.

Zbyszek

Poprawiony: niedziela, 30 września 2012 10:53