Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Księgozbiór
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

  •  Darek S.
        tel. (91) 460-13-18


  •  Tadeusz M.
        tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

  •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Webmaster :

    •     Piotr W.   e-mail
Pistolet maszynowy UZI - kaliber 9 x 19 Parabellum PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 18:12

Pistolet maszynowy UZI, symbol, śmiercionośna broń żołnierzy , policjantów i … terrorystów

Galeria Alfacharlie.pl       Historia tego pistoletu związana jest ściśle z walką Izraela o utrzymania swojej państwowości, z działaniem operacyjnym wielu jednostek specjalnych wojskowych i policyjnych, z czarną historią przemocy terrorystów różnych ugrupowań, które zapisały krwawa historię we współczesnym świecie. UZI „rozpylacz” konfliktów odchodzi do historii, zastąpił go HK Mpi  5  nowoczesny, niezawodny i bardzo celny. Tak jak UZI , Mpi 5 stał się ulubioną bronią policjantów i terrorystów.

    Twórcą SMG UZI był młody oficer Izraelskich Sił Obronnych Uziel  Gal. Prace nad  tym pistoletem rozpoczęto w 1949 roku. Gal oparł swoja konstrukcję  na czechosłowackich  Pm vz. 24 i vz.26 .Podobieństwo jest wyrażne ,choćby z konstrukcji zamka  i umieszczenia  magazynku w chwycie. UZI działa na zasadzie wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego. Dzięki zastosowaniu zamka nasuwającego się na lufę i obejmującego ją w przednim położeniu broń charakteryzuje się niewielką długością całkowitą. Lufa o długości 260 mm ma cztery bruzdy prawoskrętne o skoku 254 mm i nadaje pociskowi naboju 9 mm Parabellum prędkość początkową 400 m/s i energię rzędu 640 J. Alfacharlie.plDo zasilania wykorzystuje się magazynki pudełkowe o pojemności 25 lub 32 nabojów. Mechanizm spustowy ma przełącznik rodzaju ognia, pozwalający na prowadzenia ognia pojedynczego lub seryjnego. Jedno z położeń tego przełącznika jest bezpiecznikiem nastawnym. Pistolet jest dodatkowo zabezpieczony przez samoczynny bezpiecznik wystający z tylu chwytu. Wyłącza się go poprzez mocne ujęcie chwytu w rękę. Do celowania służą zamknięte przeziernikowe przyrządy celownicze z celownikiem przerzutowym, z nastawami na 100 i 200 metrów. Muszka ma możliwość regulacji w obu płaszczyznach poprzez wkręcanie lub wykręcanie specjalnym kluczem. Strzelanie odbywa się z zamka otwartego. W zamku umieszczono sprężysty wyciąg, wyrzutnik jest przymocowany do dna komory zamkowej . Wyrzucanie łusek odbywa się na prawo przez okno wyrzutowe wycięte w płaszczu komory zamkowej.  Pistolet może posiadać stałą kolbę drewniana lub składaną metalową. Waga broni 3.5-3.6 kg Pistolet wszedł do produkcji seryjnej na początku lat pięćdziesiątych. W 1982 roku wprowadzono do produkcji zmniejszona wersję Mini-Uzi, a w dwa lata później jeszcze krótszą i lżejsza wersję pod nazwą  Micro-Uzi.
     Pistolety UZI weszły do uzbrojenia wojska i sil porządkowych wielu państw Europy, Azji oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie korzystały z nich głównie policja i służby specjalne.
Alfacharlie.pl     Również Polska swego czasu zakupiła kilkaset  SMG UZI i Mini-UZI. Początkowo dla pododdziałów antyterrorystycznych ówczesnej MO, a póżniej dla Policji, BOR-u, GROM-u i 1 PSK. Obecnie pistolety UZI straciły swoja pozycje na rzecz niemieckich HK Mpi 5 i HK UMP. Można je jeszcze czasami spotkać w niektórych SPAT-ach lub innych pododdziałach sił porządkowych Policji.
     Pistolet jest bardzo składny, celny i przyjemnie się z niego strzela, ustępuje jednak pod względem ergonomii i celności niemieckiemu MP5. Strzelałem z obu i wydaje mi się że porównanie obu pistoletów byłoby nie na miejscu. Dzieli ich przeskok technologiczny, myśl konstrukcyjna i zasady działania. Oba pistolety były i są wielbione przez różnej maści wywrotowców i terrorystów na całym świecie .Szybkostrzelność i moc ognia daje olbrzymie możliwości destrukcyjne. Strzelałem na dystansie 20 metrów zarówno ogniem pojedynczym jak i seryjnym. Strzelając serią byłem pod wrażeniem pokrycia …tarcza była zmasakrowana.

Alfacharlie.pl    Myślę, że jako broń do walki w zamkniętych  pomieszczeniach (CQB) lub w terenie zurbanizowanym spełnia swą rolę doskonale. Pistolety UZI  produkowane nadal przez wytwórnię  IWI (IMI,TASS)  ale głównie na eksport. Licencyjnie produkowane są w Chorwacji, Południowej Afryce, USA  i Belgi. W Chinach wytwarzane są przez państwowy koncern NORINCO prawdopodobnie bez oficjalnej licencji. W Izraelu SMG UZI zostały wycofane z uzbrojenia sił zbrojnych i policyjnych. Zastąpiono go subkarabinkiem TAVOR w kalibrze 5.56 x 45. W Niemczech można kupić samopowtarzalna wersję SMG UZI Mk 3, jest ona stosunkowo droga. Podwarszawska firma  „Parabellum” sprowadza wersje samopowtarzalne tej broni, tu też ceny do niskich nie należą. Pistolet maszynowy UZI zapisał swoją chlubną historię w dziejach Izraela .Swego czasu używany był w większości jednostek specjalnych wojskowych i policyjnych w wielu krajach Swiata .Przez blisko pół wieku dobrze spełniał swoje zadania. Ustąpił miejsca nowoczesnym konstrukcjom, lżejszym, celniejszym. Nie zmienia to faktu, że UZI wszedł na stale do historii uzbrojenia i ma tam poczesne miejsce dla zasłużonych konstrukcji. Miałem to szczęście z tej broni strzelać … .

Zbyszek

Poprawiony: niedziela, 30 września 2012 10:47